wtorek, 16 listopada 2021

El Roi - Bóg, który mnie widzi

Bóg, który mnie widzi - EL ROIW starożytnym Izraelu, żadne z imion nadawanych komukolwiek nie było bez znaczenia. Funkcją i zadaniem imienia było nie tylko rozróżnienie poszczególnych osób, ale przede wszystkim imię objawiało głębie natury i charakteru osoby, która je nosiła. Zasada ta odnosiła się nie tylko do ludzi, ale także, a może nawet przede wszystkim do Boga. 

Kiedy Bóg po raz pierwszy objawił swoje imię człowiekowi, przedstawił się jako JHWH - Ten, który JEST, co wskazywało i nadal wskazuje na Jego nieustanną obecność w świecie i w życiu każdego z nas. 

Poza imieniem JHWH, w Biblii znajdziemy wiele innych określeń - imion Boga, poprzez które chce On objawić nam swoją istotę i konkretne cechy. 

Dzisiaj przyjrzymy się imieniu, które zostało objawione już Księdze Rodzaju (jest to notabene jedyne miejsce w Biblii, w którym pojawia się właśnie to określenie) i brzmi El Roi - “Bóg, który mnie widzi”


Sytuacja, w której objawione zostało właśnie to Boże Imię nie należy do najłatwiejszych. Jest ona związane z historią Hagar - niewolnicą, która na życzenie prawowitej żony Sary miała zrodzić Abrahamowi potomka. W świetle prawa, syn Abrahama i niewolnicy Hagar miałby uchodzić za potomka Sary, jednakże Hagar, po zajściu w ciążę zaczęła pogardzać swoją panią i wynosić się ponad nią. Zdenerwowana Sara chciała upokorzyć swą niewolnicę, jednakże ta uciekła od niej na pustynię. Czytamy o tym w Rdz 16:

  

   “Wtedy, przy pewnym źródle leżącym obok drogi do Szur, znalazł ją Anioł PANA. (8) Hagar, służąco Saraj, skąd przychodzisz i dokąd idziesz? — zapytał Anioł. Uciekam od Saraj, mojej pani — odpowiedziała. (9) Wróć do swej pani — rozkazał Anioł — i bądź jej posłuszna! (10) Obficie rozmnożę twoje potomstwo — zapowiedział jeszcze Anioł PANA. — Stanie się ono tak liczne, że trudno je będzie policzyć. (11) Następnie Anioł PANA oświadczył: Oto poczęłaś i urodzisz syna, i nadasz mu imię Ismael, dlatego że PAN usłyszał o twojej niedoli. “


Rdz 16, 8-11


(13) Wówczas Hagar wyznała PANU, który przemówił do niej: Ty jesteś Bogiem patrzącym! Tak — stwierdziła. — Tu zobaczyłam Tego, który mnie widzi! (14) Dlatego nazwano tę studnię Studnią Żyjącego, który mnie widzi. Leży ona pomiędzy Kadesz a Bered  

Rdz 16, 13-14


W najtrudniejszym dla siebie momencie, Bóg objawił się Hagar jako El Roi - ten, który ją widzi, który troszczy się o nią i ma plan, aby błogosławić jej i jej synowi. 

Hagar miała pełne prawo, aby znajdując się na pustyni czuć wielką samotność, odrzucenie, rozczarowanie a nawet rozpacz. Bała się o los swój i swojego nienarodzonego dziecka. Z pewnością sądziła także, że dla nikogo nie jest tak ważna, by chciano szukać jej na pustyni. Był jednak ktoś, kto jej szukał - El Roi

Samotna, bez środków do życia i w ciąży - nie ma nic gorszego dla kobiety. A jednak Hagar odkryła, że nie jest sama. Bóg doskonale znał jej trudną sytuację. Wiedział, czego doświadczyła w przeszłości. Dokładnie określił jej teraźniejszość i widział też jej przyszłość - narodziny syna Ismaela, którego potomkowie rozmnożą się tak, że nie będzie można ich zliczyć. Przeznaczeniem Hagar i jej Syna było żyć, a nie umrzeć. 


Historia ta pokazuje nam, kim jest Bóg. El Roi, Bóg wszechwidzący, Ten, który zauważa nawet najmniejszego wróbla spadającego na ziemię - patrzy dzisiaj na ciebie, nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z Jego obecności. 


Właśnie taki Bóg objawia się nam w Kościele poprzez swoje dary i charyzmaty, szczególnie przez dar proroctwa. Dlatego właśnie staramy się rozwijać w posłudze tym konkretnym darem, aby jak najwięcej osób, abyś właśnie ty, mógł doświadczyć tego, że Bóg cię widzi. Że patrzy na ciebie z miłością, że twoje życie nie jest Mu obojętne.

Być może zostałeś przez kogoś niesprawiedliwie potraktowany. Może doświadczyłeś odrzucenia, albo przeżywasz przedłużającą się samotność. Może ktoś zawinił wobec Ciebie, albo wręcz przeciwnie, to Ty byłeś nieidealny i popełniłeś jakiś błąd. Bez względu na to w jakiej sytuacji jesteś, Bóg stoi po Twojej stronie i ma plan dla twojego życia. Dobry plan! On widzi Ciebie dzisiaj, tu i teraz. Zna twoje myśli, pragnienia i potrzeby. On zawsze jest blisko i chce pomóc ci odnaleźć właściwą drogę.

    Pamiętaj o tym, zwłaszcza wtedy, gdy w trudnych chwilach musisz czekać na Bożą pomoc i wypełnienie się Jego obietnicy, wtedy kiedy odpowiedź na modlitwy zdaje się nie przychodzić. Proś Boga, który cię widzi, aby otworzył twoje oczy, abyś             i ty mógł zobaczyć Jego i Jego dzieło. Proś by twoja wiara wzrosła, szczególnie wtedy, kiedy Jego obietnice wydają się niemożliwe do spełnienia.


    Nawet najbardziej czujny rodzic musi w końcu iść spać. Ale Bóg, który jest naszym Ojcem nigdy nie zasypia. Nigdy też nie zdarza mu się zagapić, zapatrzeć gdzieś w jedną konkretną stronę i nie przegapia nawet ułamka sekundy z tego, co dzieje się na ziemi, z tego co dzieje się w twoim życiu! Słowo Boże zapewnia nas także, że Bóg szuka mężczyzn i kobiet, którzy byliby Mu całkowicie oddani. Dlaczego? ponieważ chce wzmocnić ich serca, kiedy będą Mu służyć. Jeżeli czujesz się słaby wobec wyzwań, które stawia ci życie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby wzrosnąć w siłę, to jeszcze mocniej przylgnąć do Boga. Zdecyduj się na to, żeby być mu posłusznym i iść za Nim bez względu na wszystko. Pozwól El Roi czerpać radość z opiekowania się tobą, a wierzę, że twoje serce zostanie wzmocnione w niezwykły sposób. 


“Gdyż Pan wodzi oczami swymi po całej ziemi, aby wzmacniać tych, którzy szczerym sercem są przy nim” 2 Krn 16,9


(3) On nie pozwoli zachwiać się twej nodze ani się zdrzemnie Ten, który cię strzeże. (4) Oto nie zdrzemnie się ani nie zaśnie Ten, który czuwa nad Izraelem. (5) Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym. (6) Za dnia nie porazi cię słońce ni księżyc wśród nocy. (7) Pan cię uchroni od zła wszelkiego: czuwa nad twoim życiem. (8) Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy.


Ps 121, 3-8

 


Na postawie książki Ann Spangler, “Modlitwa imionami Boga. Przewodnik na każdy dzień”, Warszawa 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz